BMO/TMMOB

Söz Uçar Yazı Kalır ve Paylaştıkça Çoğalır

Değerli Meslektaşlarımız ve Okurlarımız,

BM Web Dergi’de 15 Mart 2017 tarihi itibariyle yayına başlamanın heyecanını yaşıyoruz. Bilgisayar Mühendisleri Odası’nın basılı dergisine ilave olarak günceli takip eden, gündeme ve mesleğimize dair yazılar yayınlayabileceğimiz, klavyelerimizin ucunda bir dergimizin olmasını istedik. Bir komisyon kurup iki ay önce web dergi hazırlıkları için kolları sıvadık. Ülkemizde yaşanan olağanüstü koşullar ve gündemin her gün farklı üzücü olaylar ile değişmesine inat, Odamız adına aldığımız sorumluluğu yerine getirmek için özveri ile çalıştık. Kolektif çabaya, bilginin özgürce paylaşılmasına, paylaşıldıkça çoğaldığına, ifade ve düşünce özgürlüğüne ve aklın ve bilimin ışığında üretilen fikirlerin yarına devredilecek bir miras olduğuna inandığımız için dergimizi bir de kendi mecramız dijital ortamda hazırlama kararı aldık. Bu şekilde daha çok meslektaşımıza ve okurumuza ulaşmayı istiyoruz.

BM Web Dergi’de, geçmişten günümüze Bilişim Tarihi, BMO ve TMMOB, Çalışma Yaşamı, Eğitim, İnceleme, Kadın, Mühendislik, Tekno-Politika ve Teknoloji konu başlıkları altında makale, röportaj ve videoların bulunduğu bir kapsam hazırladık. Dergimizi, altyapısı ve formatıyla kolay gezilebilir ve okunabilir, içeriği ile ilgi çekici ve faydalı bulacağınızı umuyoruz.

Bizler, mühendisliğin toplumsal sorumluluğunu unutmuyoruz ve gücümüzü üyelerimizden alıyoruz. Basılı ve web dergimizle hem daha çok okura ulaşmayı hem daha çok meslektaşımızın dili olmayı hedefliyoruz. Söz uçar yazı kalır diyerek, dergimizle mesleğimizin ve odamızın hafızasına bir değer katmaya çalışacağız, bilgiyi paylaştıkça çoğaltacağız.

Basılı dergimizin 7. sayısı için de çalışmalarımız devam ediyor, önümüzdeki ay ‘İnternet’ kapak konusuyla sizlerle buluşturmayı arzu ediyoruz.

Yapımda ve yayında emeği geçen tüm Yayın Kurulu üyelerine ve yazarlarımıza teşekkür ediyoruz. Hepinize keyifli okumalar diliyoruz.

BMO Yayın Kurulu Koordinatörü

H. Gözde Akgün Demirci