BMO/TMMOB

BMO Temsilcilikleri : Eskişehir

mm
yazan BM Dergi

Bilindiği gibi; Bilgisayar Mühendisleri Odası(BMO), Türkiye Cumhuriyeti Anayasasının 135. maddesinde tanımlı Kamu Kurumu Niteliğinde Meslek Kuruluşu ve Türkiye sınırları içinde meslek ve sanatlarını yürütmeye yasal olarak yetkili mühendis, yüksek mühendis, yüksek mimar, mimarları bünyesinde toplayan Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği içinde yer alan ve tüzel kişiliğe sahip olan 24 odadan birisidir.

Odanın Genel Merkezi Ankara’da olup, 5. Dönem itibariyle İstanbul, İzmir, Adana ve Samsun’da temsilcilikleri, Antalya, Bursa, Eskişehir, Gaziantep ve Şanlıurfa’da İl Temsilcileri olmak üzere örgütlü bir yapısı vardır.

BMO Temsilcilikleri ile ilgili detaylı bilgiye https://www.bmo.org.tr/bmo-hakkinda/temsilcilikler/ linkinden ulaşılabilir.

5. Dönem itibariyle Eskişehir ilinde ilk defa BMO örgütlülüğü olarak Temsilci atamaları yapıldı, bu vesileyle Temsilci ve Temsilci Yardımcısı olarak aranan Önder Demir ve Baki Osman Pekgöz ile, kendilerini tanımak, Eskişehir ve BMO olarak Eskişehir’de yapmayı planladıkları çalışmaları konuşmak üzere kendilerine birkaç soru ilettik;

1- Biraz Eskişehir’den, ilinizdeki üniversitelerden söz edebilir misiniz,  öğrenci/mezun sayısı, mezunların nerelerde nasıl iş buldukları, mezuniyet sonrasında neler yaptıklarından ve sektördeki durumdan  biraz söz edebilir misiniz

Eskişehir, soğuğuyla olduğu kadar misafirperver olmasıyla meşhur, ülkemizin en yaşanabilir kentlerinden biridir. Büyük şehirlere kara ve demir yolu bağlantısı olmasıyla ulaşması kolay bir şehirdir. Şehir içi ulaşım için 30 dakika Eskişehir’lilere uzak gelir. Çok çeşitli sosyal imkanları, sinemaları, tiyatro salonları ve operaları  ile Eskişehir’de yaşayan birinin kültür açlığını da doyurmasını bilir.

Genel yaşamdan biraz da Üniversite yaşamına dönecek olursak, Eskişehir üniversiteli dostu bir şehirdir. Şehrimizde, Eskişehir Teknik Üniversitesi’nde ve Eskişehir Osmangazi Üniversitesi’nde (ESOGÜ ) birer Bilgisayar Mühendisliği Bölümü ve ayrıca yine Osmangazi Üniversitesinde Yazılım Mühendisliği bölümü bulunmaktadır. Her 3 bölümde gerek akademik kadrosu gerek altyapısı olarak son derecek kaliteli ve çeşitli başarılara imza atmış bölümlerdir.

Üniversitelerimizde verilen eğitimin kalitesi ile doğru orantılı olarak artık Eskişehir üniversitelerinden mezun mühendis arkadaşlarımız gerek kamu gerekse özel sektörde aranılan mühendisler olarak dikkat çekmektedir.

Ayrıca Eskişehir bünyesinde bulunan tekno kentlerde çok sayıda yazılım geliştirme şirketi olması hasebiyle hem staj hem de staj sonrası iş olarak mühendis adayları için çok çeşitli imkanlar vardır.

2- Kısaca kendinizden söz eder misiniz, nasıl bir yapılanma çalışması içindesiniz?

Ben Önder Demir, 2006 yılında Bilgisayar Mühendisi olarak ESOGÜ üniversitesinden mezun oldum. Şu anda Anadolu Üniversitesi’nde akademisyen olarak görev almaktayım.

Baki Osman Bekgöz olarak ben de ESOGÜ Bilgisayar Mühendisliği 2016 mezunlarındanım ve mezun olduğum bölümde akademisyen olarak görev almaktayım.

Ben ve Baki Eskişehir’de temsilci ve yardımcı olarak yeni atandık. Amacımız; Eskişehir içerisinde odamızın faaliyetlerini ve üye sayısını arttırmak ve odamızın meslektaşlarımız nezdinde tanınırlığını arttırmaktır.

3- Bugüne kadar neler yaptınız? Önümüzdeki günlerde ne tür aktiviteler yapmayı planlıyorsunuz?

Yeni atanmamızın heyecanı ve gururunu taşıyoruz. İlk aktivitemiz olarak bir meslektaş buluşması düzenledik ve Eskisehir’deki meslektaşlarımız ile tanıştık. Gerçekten çok içten ve verimli bir buluşma oldu. Bu vesile ile katılan ve destek veren herkese teşekkür etmek istiyoruz.

Önümüzdeki süreçte daha çok üyelerimizi dinlemek ve onların katkılarıyla yol haritamızı belirlemek istiyoruz. Ama şu aşamada emin olduğumuz konu meslektaşlar içerisinde odamızın görünürlüğünü arttırmak için işyeri ziyaretleri ve genel merkezin destekleri ile eğitimler düzenlemek olacaktır.

4- Sizi,  ilgilenenler nasıl takip edebilir, üyelerimiz ya da üye olmak isteyen meslektaşlarımız size nasıl ulaşabilirler, onlara iletmek istediğiniz mesajlarınız varsa nelerdir? 

Görüşmek, odamız ve çalışmalarımız hakkında bilgi almak hatta bir çay içip muhabbet etmek için bile hafta içi önceden haberleşerek ziyaretimize gelebilirler.

Önder DEMİR, , twitter: @oenderdemir

Baki Osman BEKGÖZ,

Meslektaşlarımızla birlik olmak, sorunlarımızı çözmek ve birbirimize katkı sağlamak için oda çalışmalarımıza katılmanızı canı gönülden bekliyoruz.

BM Dergi yayın kurulu ve SıfırBir Bülten ekibi olarak biz de sizlere başarılar diliyoruz.