BMO/TMMOB

Bu Daha Başlangıç!

mm
yazan BM Dergi

retro2

Genel kurulumuzu yaptığımız 8-9 Eylül 2012’den bugüne geçen 12 aylık süreçte, bilişim dünyası ve meslektaşlarımızla odamızı buluşturacak bir yayınımız olması için yaptığımız çalışmaların ilk ürünü olarak BM Dergi birinci sayısını yayına sokuyoruz.

İlkleri ortaya çıkarmak zordur. Yeni kurulmuş bir odada, henüz kurumsallaşma süreçlerini oluşturmaya çalışırken, öncelikli işlerimiz arasına koyduk BM DERGİ’yi. Ancak kadro sıkıntısı ve işleyişte yaşanan ufak tefek aksaklıklar bizi bugüne getirdi.

Zor bir dönemde Odamızı kurduk; mesleğimize, meslek örgütümüze, öğrencilere, medyaya, tüm emek ve demokrasi güçlerine baskının olduğu bir dönemde! Mücadele her geçen gün daha da çetinleşirken birden hiç kimsenin ummadığı bir şey oldu. Türkiye tarihinin en büyük özgürlük ve demokrasi talebi tüm Türkiye’de, görmeyen gözlere, duymayan kulakara inat caddeleri doldurdu. Umut yeşerdi, yüzler gülümsedi, paylaşım ve dayanışma ile bir başka yarının mümkün olduğuna bir kez daha inandık.

Tam da Odamızın kuruluş kararının birinci yılında, başlayan bu onurlu çağrıya Bilgisayar Mühendisleri Odası 1. Yaşında Umudun Yanında! diyerek katıldık. Çünkü biliyorduk ki yaşananlar “(..) bu ülkenin vatandaşları olan bizlere bir kez daha meslek ve meslektaşlarımızın sorunlarının toplumun sorunlarından ayrı olamayacağını, özgürlüklerin ve demokrasinin olmadığı bir ülkede teknolojik ilerlemenin hiçbir şey ifade etmeyeceğini gösteriyor.”

İşte halkımızın verdiği bu güç ve dirençle; doğaya, bilime, özgürlüğe saldırıların, üst birliğimiz TMMOB’a, örgütümüze yönelik baskıların altında, aldığımız zorlu görevin bilinci ile yılgınlığa kapılmadan, sizlerin de desteği ile çalışmalarımızı sürdürüyoruz.

Bursa, İstanbul ve İzmir temsilciliklerimizi açtık. Otuza yakın üniversitenin mezuniyet, bilişim günlerine katıldık, öğrenci arkadaşlarımız ve akademisyenlerle söyleşiler yaptık.

Bilişim altyapımızı kurmak için geliştirdiğimiz yazılım bitmek üzere.

Programımızda da yer alan en önemli görevlerimizden birisi, bilişim sektöründe kamu yararına projelerin denetlenmesi gerekliliği üzerinden denetlemek için şart olan imza yetkimizi almak için yola çıktık. İlk koşul meslek alanlarımızın doğru tanımlanması, programcılığa indirgenmiş mesleğimizi tekrar mühendislik kulvarına sokmamız, bu konuda sektördeki zihniyeti değiştirmemiz idi. Meslek alanlarımızın tanımlanması konusunda TSE ile ortak çalışmalar geliştirme sürecimiz devam ediyor.

Her türlü uyarımıza aldırmadan, yetkisini aşarak, mühendislik alanlarımızı tanımlamaya soyunan, üniversite, diploma kavramlarının içini boşaltma ve paraya dayalı sertifika sistemini yerleştirme gayretine giren Mesleki Yeterlilik Kurumu’na (MYK) dava açtık. Bu konuda MYK ya daha önce Mekatronik Mühendisliği ile ilgili açılan dava da Mayıs ayında sonuçlandı ve dava kazanıldı. Emsal teşkil edeceğini düşünerek davamızın haklılığı ispatlanmış oldu.

Daha sırada bekleyen bir çok toplumsal görev ve mesleki sorumluğumuz var.

BM Dergi’nin ilk sayısı bir derleme olarak, olağan üstü bir dönemde yayınına başlıyor. Bundan sonrası için konu odaklı yayın çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Bu sektörde emek veren tüm meslektaşlarımızın, bilişim dostlarımızın desteklerini bekliyoruz.

Odamızın 1. yılında, dergimizin ilk sayısını yayınlarken artık hepimizin çok iyi bildiği bir şeyi söylüyoruz;
BU DAHA BAŞLANGIÇ!

Bilgisayar Mühendisleri Odası
1. Dönem Yönetim Kurulu