BMO/TMMOB

#DirenÜlkem #DirenTMMOB

mm
yazan BM Dergi

yaz7

Dergimizi “kızlı-erkekli”  yayına hazırlarken, bir bayram gecesinde düşman toprağına girer gibi girilen ODTÜ ormanından geçen otoban çalışması devam ediyordu.  Panik halde yapılan yolda ilk göçük oluşmuştu.

Son muhalif kalmış kurumlardan biri TMMOB un 11 odasının idari ve mali denetimi bakanlıklara devredilmesi başbakanın onayına sunulmuştu.  O sırada mecliste bakanlıkların denetlenmediği  ortaya çıkmıştı. 12 Eylül’ü görmüş mimar mühendis abilerimiz “deja vu”  yaşıyorlardı. Darbelerle hesaplaşma, ülkeyi askeri vesayetten kurtarma iddiasındaki  iktidar 30 yıldır uygulanamayan 12 Eylül darbecilerinin vesayet kararnamesini devreye sokuyordu.

Bu arada biz de odamızda görevlerimizden bir olan bilirkişilik eğitimlerini arkadaşlarımızın özverili emekleriyle  başlattık. İlk eğitim Ankara’da verildi. Önümüzdeki haftalarda İzmir ve İstanbul Temsilciliklerimizde de verilmesi için çalışmalar devam ediyor.

Elektrik Mühendisleri Odası ve Makina Mühendisleri Odası ile birlikte yürüttüğümüz, Odamızın bilgi sistemini oluşturacak “Oda Otomasyonu Yazılımı” da tamamlandı; veri yükleme ve test çalışmalarına başlandı.

Basında kadına şiddet olayları aynı yoğunlukta yer alırken, 4+4+4 le birlikte  8. sınıftan sonra okulu bırakan kız öğrenci sayısı geçen yıla oranla 2 ye katlanırken, şimdi de  çocuk gelin ya da “öğrenci gelin” yasası çıkartıldı ama kızlı-erkekli öğrenci avı da başlatıldı. İstatistiklere göre evlenen her 3 kadından bir “çocuk gelin”. Kadını toplumsal hayattan soyutlamak için uygulamalar birer birer devreye girerken  türban da meclise giriverdi. Aldığı bilimsel eğitimle, zekası ile  “toplumun eşit bireyleri olarak” üretimde yerini almış TMMOB un mimar, mühendis, şehir plancısı kadınları olarak kadın politikalarında  üzerimize düşen mücadeleyi vermek için 16-17 kasım 2013 tarihinde, ülkenin dört bir yanından gelerek Ankara’da  3. Kadın Kurultayı nı gerçekleştirdik.

Mühendis aldığı eğitim gereği  mimari tasarımlar yapmak, yapılan projeleri denetlemek sorumluluğunu taşır. Bunun için “imza yetkisi” olmalıdır. Alanımızda mühendislerin imza yetkisi alabilmesi için meslek alanlarının tanımlanması gereklidir.  Bu nedenle meslek standartlarımızı belirlemek amacıyla 12 Nisan 2013 de resmi yazı ile Türk Standartları Enstitüsüne başvurumuzu yapmıştık. Ayrıca yüzyüze görüşmeler de gerçekleştirdik. Geçen 7 aylık sürede sürekli takibini yapmamıza rağmen bir gelişme sağlayamadık. Önümüzde ki günlerde çalışmalara başlama sözünü aldık.

5 Nisan 2013 tarihinde Mesleki Yeterlilik Kurumu’na açtığımız dava Danıştay da daireler arasında dolaştırılıyor. 7 aydır mahkemelere intikal ettirilmiyor. Bunun nedenini 5 Kasım 2013 de bilişim meslek tanımlarının resmi gazetede yayınlanması ile anlıyoruz.  28 Kasım 2013 de TBD ‘nin bilişim kurultayındaki “Bilişim Mesleği” oturumda bu konuyu tartışacağız.

7 Aralık 2013 akşamı tüm meslektaşlarımızla 2 Haziranda Gezi olayları nedeniyle kutlayamadığımız birinci yıl dönümü kutlamasını gerçekleştirmek, hizmet ve şükran ödüllerimizi vermek üzere biraraya geleceğiz. Tüm meslektaşlarımızı, gönül dostlarımızı bekliyoruz.

Bilişim sektörü çalışanlarının sorunlarını  ve neler yapabileceğimizi bu sayıdan itibaren gündeme getiriyoruz. Bu sorunların çözümünde ilk aşamanın örgütlenmek, birbirimize omuz vermek olduğunun bilinci ile çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Diğer bileşenlerle ilişkilerimizi güçlendiriyoruz.

Aynı konunun devamı olarak yurt dışında çalışan arkadaşlarımız da sizlere yaşadıkları ülkelerin koşullarını aktaran yazılar yazacaklar.

Bu arada ülkemizdeki ilk “bilgisayar”lı yılları ve anıları da yayınlayacağız. Alanımızın duayenlerinden, hocaların hocası Prof. Dr. Ziya Aktaş ile söyleşimizi de bu başlık altında dergimize koyduk.

Ev-iş-alışveriş üçgenine sıkıştırılmış yaşantımızda, çevremizde olan bitenin farkında olmak, işlevsiz kalmamak ve üzerimize düşen ne ise yapmak iradesini göstermemiz gerekiyor. Bunlardan birisi de meslek odamıza sahip çıkmak. Üye olarak, çalışmalara katılarak ve aidatlarınızı ödeyerek Odamızı güçlendirmenizi bekliyoruz.

BM Dergi’yi zenginleştirmek için dünyanın her yerinden yazılarınızı bekliyoruz.

Bilgisayar Mühendisleri Odası
1. Dönem Yönetim Kurulu